Debut Album ‘Ümitvâr’ is out!

ümitvar kapak son 20180130_CD_250x125mm_nurFront-1

My debut album Ümitvâr is out! / İlk albüm Ümitvâr çıktı a dostlar! / (Türkçe metin aşağıda).

iTunes
Spotify
Google Play
Amazon
Bandcamp

Today is the day. My heart skips a beat. My debut EP ‘Ümitvâr’ is out! iTunes, Spotify, Google Play, Tidal, Amazon – you name it. The album is called Ümitvâr, a Turkish word for ‘hopeful’.

Speacial thank you’s: Paul Solecki listened to my ideas patiently from the beginnig on and helped me to create the music that played in my mind. Moreover, he recorded/mixed the songs, and played the guitar, harmonica, mandolin and bouzouki. Manuel Stübinger (aka MANU) added his amazing jazzy/groovy sounds into the record with his piano and guitar. Ruairi O’Flaherty from Los Angeles did the mastering. Emma Gormantook the cover photo and made me look like a nice guy. Anna Sette painted the art of my music and designed this beautiful CD cover. I feel so lucky for being able to work with this great team. Last, but not least this album would not come out without the big support of my dear family and friends, who have been experiencing the whole process with me and still seem like not hating me. Special thanks to them.

I hope you enjoy the record, listen to it continuously and share it with your friends. As usual: Give a shoutout or make a fire if you like it 😉

Love,

Sezgin

O gün bugünmüş. Şarkılarımdan 4 tanesini bugün albüm formatında ortalara salıyorum. Kalbim pır pır. Siz deyin iTunes, Spotify ben diyeyim Google Play, Tidal, Amazon. Albümün ismi ‘Ümitvâr’. Her bir satırını el emeği göz nuru dokumaya çalıştım şarkılara beni seçtikleri için minnet duyuyorum. Sonra da bu şarkıları kalbimin içinden yeryüzüne taşımama yardımcı olan ekibe teşekkür etmek istiyorum. Paul Solecki benden bıkmadan, sıkılmadan fikirlerimi dinledi, gitar, mandolin, buzuki ve mızıkaları çaldı. Dahası tüm şarkıları kaydetti ve mix’lerini yaptı. Manuel Stübinger enfes piyano ve gitarları ekledi. Ruairi O’Flaherty Los Angeles’tan şarkıların mastering’ini yaptı. Emma Gorman güzel objektifi ile kapaktaki fotoğrafı çekti. Anna Sette müziğimi çok iyi anlayıp kafamdaki albüm kapağını tasarladı ve üstünde gördüğünüz harika illüstrasyonları yaptı. Ve son olarak da bu albüm tüm dırdırımı, heyecanımı, “oldu mu ya?”larımı benimle yaşayan ve bana destek veren canım ailem ve arkadaşlarım olmasa bu albüm böyle olmazdı. Hepsine gönülden teşekkür ediyorum.

Albümü dinleyebileceğiniz linkler aşağıda. Umarım beğenirsiniz, durmadan dinlersiniz, arkadaşlarınızla paylaşırsınız. Her zaman olduğu gibi dinleyenler, beğenenler parmak kaldırsın veya ateş yaksın 🙂

Sevgiyle,

Sezgin

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: